Tematów “na pęczki”
Jednego można być pewnym – będzie o czym mówić. Rynek mieszkaniowy wręcz pęcznieje dziś od nowych tematów, trendów i tendencji. Dwucyfrowa inflacja, rosnące koszty budowy, podwyżki stóp procentowych, rozgrzany rynek najmu – tak wygląda rok 2022 na polskim rynku nieruchomości. Prognozy są jednak optymistyczne, a zahamowanie, czy nawet obniżenie wzrostu cen mieszkań nie wchodzi w grę. Eksperci portalu Rynekpierwotny.pl są zdania, że sam wzrost cen materiałów budowlanych może do końca roku podnieść koszt całej budowy aż o 10 proc., co w prostej linii przełoży się na podwyżki cen samych lokali.
Duży wpływ na stan branży ma rosyjska agresja na Ukrainę. Wobec gwałtownego zaburzenia wielu łańcuchów dostaw, obecne wzrosty cen mieszkań mogą się nasilić. Prognozy snute jeszcze na początku roku, przewidujące zaledwie kilkuprocentowe podwyżki, wydają się więc niedoszacowane. Zdaniem Patryka Kozierkiewicza z Polskiego Związku Firm Deweloperskich, w marcu i kwietniu 2020 r., czyli na samym początku pandemii koronawirusa, wśród klientów wystąpił trend podobny do tego, który możemy zaobserwować teraz – Obecna sytuacja niepokoi wielu klientów i mogą oni oceniać, że nie jest to zbyt sprzyjający moment na zakup mieszkania. Zwłaszcza, że chodzi o duże zobowiązanie finansowe na co najmniej kilkaset tysięcy złotych – mówi. Dwa lata temu kryzys na rynku był jednak krótkotrwały i nie przełożył się negatywnie na końcowe wyniki sprzedażowe – wręcz przeciwnie, 2020 rok był pod wieloma aspektami czasem rekordowym. Tak może być również teraz.
Z przewodnikami po meandrach rynku mieszkaniowego
W branży nieruchomości dzieje się więc bardzo wiele i na krakowskich targach nie zabraknie okazji do zaktualizowania i odpowiedniego skalibrowania swojej wiedzy. W dwóch salach seminaryjnych – Strefie Zakupu oraz Strefie Finansów – przez oba dni, 21 i 22 maja, odbywać się będą bezpłatne prelekcje ekspertów rynku nieruchomości, doradców finansowych oraz specjalistów z szeroko pojętej branży. Podczas wystąpień głos zabiorą tacy prelegenci jak Kamil Lipiński z So!Invest, Monika Piskorska z Mopoprojekt, Sebastian Juszczak z PZFD, Szymon Mrugała z Phinance S.A, Mirosław Pieróg z Konsult, czy Karolina Malicka reprezentująca firmę “W szpilkach na budowie”. Opowiedzą oni m.in. o takich zagadnieniach, jak negocjowanie cen zakupów nieruchomości, sposoby sprawdzania deweloperów przed zawarciem umowy, czy też objaśnienie tajników i zasad zakupu mieszkania. Będzie można także dowiedzieć się, jak tanio, szybko i bez niepotrzebnych nerwów uzyskać kredyt hipoteczny. Część seminaryjna będzie więc pigułką informacyjną zarówno dla osób dopiero wkraczających na rynek mieszkaniowy, jak i dla tych, którzy mają już pewne doświadczenie i chcieliby jeszcze bardziej pogłębić posiadaną wiedzę.
Krakowskie Targi Mieszkań i Domów to także, a w zasadzie przede wszystkim, możliwość porównania lokalnych ofert deweloperów, dostępnych na wyciągnięcie ręki w jednym miejscu. Na targach nie zabraknie również firm oferujących wyposażenie i wykończenie wnętrz, ogrodów i tarasów. Uczestnicy będą mieli też szansę skonsultować się z doradcami kredytowymi oraz projektantami wnętrz. Potwierdzonymi wystawcami są takie firmy jak Leroy Merlin Polska, Morizon.pl, Imperial Capital, Phinance S.A., Inter-BUD, Excellent S.A., Danwood S.A., Proins, Semaco, Baretti, Dom Development i wielu innych deweloperów, pośredników nieruchomości, czy też osób zajmujących się finansami czy home designem. W Strefie Porad będzie można zasięgnąć opinii ekspertów z Polskiego Związku Firm Deweloperskich, a ciekawą atrakcją ma być Strefa Wirtualnych Spacerów, organizowana przez firmę 3D Estate – to okazja do wirtualnego odwiedzenia już wybudowanych, wykończonych i wyposażonych mieszkań z oferty obecnych na targach wystawców.